Giriş |  Kayıt

Hoşgeldiniz

Felsefe Forumu'na hoş geldiniz.
Yalnızca kayıtlı üyelerimiz "aktif başlıkları göster"
butonu ile son tartışmaları görebilir ve katılabilirler.

Felsefe forumu sayfasını facebooktan takip etmek için beğenin
İyi forumlar!

Önemli forum içeriklerinden bazılarına
http://ww.cangungen.com
http://varoluscuterapi.net
ulaşabilirsiniz.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

27 Mar 2012, 10:21

4+4+4 kesintilsiz eğitimin amacı ne?
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Gündeme bomba gibi düşen eğitim reformunun amacı ne?

Günlerdir tartışılan bu konu hakkında düşüncelerimizi paylaşalım.

Ahmet Hakan diyor ki:

Alıntı:
4+4+4’ü din eğitimi açısından destekliyorum

Eski eğitim sistemimizde “imam-hatip liseleri”nin orta kısımları vardı.

Bu bölümde normal ortaokullardaki derslerin hepsi okutulurdu.
Fazladan iki ders vardı:
“Arapça” ve “Kuran-ı Kerim” dersleri...

“4+4+4”ün gelinen son aşamasında...
Bu iki ders “seçmeli” olarak sisteme giriyor.
İlk 4 yılın ardından “geniş bir seçmeli ders havuzu” olacak ve havuzda “Kuran-ı kerim” ve “Arapça” dersleri de yer alacak.
Bu süper bir uygulama!
Tam benim istediğim gibi...
Düşünsenize:
Hem “isteğe bağlı din eğitimi” meselesi çözüme kavuşuyor, hem de imam-hatiplerin orta kısımlarının işlevinin yerine getirilmesi sağlanıyor.
Bu zamana kadar hep sordum:
“Din eğitimi” sadece imam-hatiplerde söz konusu olacaksa, başka okullarda okuyan ama din eğitimi almak isteyen öğrencilerin durumu ne olacak?
Yeni sistem, işte bu çok önemli sorunu çözüyor.
Yeni sisteme göre...
İsteyen “seçmeli ders paketi”nden “din eğitimi” bölümünü seçebilecek.
Yani?
Hangi okulda okursan oku, eğer istiyorsan “din eğitimi” alabileceksin.
Üstelik “din eğitimi” denilirken...
Sadece İslami eğitimden söz edilmiyor.
Aleviler ve başka inançlar için de seçmeli dersler konuluyor.

Ancak bir sorun var:
İktidar partisi, ayrıca “imam-hatip ortaokulları”nı da açmak istiyor.
İşte buna gerek yok.
Çünkü yeni sistem ihtiyacı tam olarak karşılıyor.
İmam-hatiplerin orta kısımlarının işlevini üstlenecek bir sistem hayata geçirilirken, ayrıca “imam-hatiplerin orta kısımlarını açacağız” diye tutturmanın bir anlamı yok.
Tabii maksat...
“Tabana selam çakmak” ya da “onlar kapattı, biz açıyoruz” mesajı vermek değilse...

ve

Alıntı:
Zaman yazarı Mümtazer Türköne bir konferansta “4+4+4” için demiş ki:
“Bu projenin eğitimle bir alakası yok. Hükümet din eğitiminin önünü açıyor. Toplumun din eğitimine ihtiyacı var. AK Parti imam-hatip okullarını devreye sokacak bir proje geliştiriyor”.
Mümtazer Türköne’nin bu açıklaması hükümet karşıtı yayın organlarında şöyle yorumlandı:
“AKP’nin gerçek niyeti ortaya çıktı. İşte büyük itiraf”...

Mümtazer Türköne’nin açıklaması hükümeti bağlar mı? Bağlamaz.
Ama işte bağlıyor...
Neden?
Çünkü Mümtazer Türköne, “hükümet sözcüsü” gibi, “parti sözcüsü” gibi bir yazar. Hatta bazen “hükümet sözcüsü”nden bile daha ileri gidiyor.
Bu durumda...
Türköne’nin bir sözünün “hükümet sözcüsünün sözü” gibi algılanmasından daha doğal ne olabilir.
Aman... Neyse...
Derdi bana mı düştü?
Bu durumu...
Koltuğuna ortak çıkılan “hükümet sözcüsü” ve “parti sözcüsü” dert etsin.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 10:34

Re: 4+4+4 kesintilsiz eğitimin amacı ne?
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Taha Akyol demiş ki

Alıntı:
Liselerde ek ders

Dershanelere talebi azaltmak için Bakanlıkta üzerinde durulan düşünce liselere “ek ders” koymak... Dershanede öğretilen testleri liselerde ek ders olarak vermek... Bunda sosyal adaletçi bir beklenti de var, dershaneye gidecek mali gücü olmayanların da liselerde ek ders alabilmeleri...

Böylece dershanelere talep azalacak...

4+4+4 sisteminde teknik okullara yönelişin artacağı, bunun üniversiteye talebi bir ölçüde azaltacağı da hesaplanıyor.

Üzerinde durulan diğer faktör, ülkemizde üniversite sayısının hızla artması ve öğrenci alım kapasitesinin genişlemesi karşısında bir üniversiteye girmek artık eskisi kadar zor değil. Bu da dershanelere talebi azaltacak bir sürecin ifadesi. Görüştüğüm yetkili şöyle dedi:

“Bugün açık öğretimle birlikte üniversitelerin öğrenci alma kapasitesi, lise mezunlarının büyük bir bölümünü karşılayacak durumda. Sadece eskiden gelen birikimli bir yığılma var. Şu anda YÖK kontenjan tespitiyle meşgul. Bu sene kontenjanlar biraz daha artacak...”

Görüştüğüm yetkili, gelişmiş ülkelerde de üniversiteye giriş için öğrenci hazırlayan kurslar olduğunu, üniversitelere sınavla girildiğini anlattı; Amerika’dan örnek vererek şunları söyledi:

“Amacımız sıfırlamak değil, o ülkelerde olduğu gibi makul hadde çekmek.”

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 11:29

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Kesintili eğitimin amacı tabiki siyasi.Başbakan'ın da açıkça söylediği gibi, amaç dindar nesil yetiştirmek.Tabi burada "dindar" kavramı kelimenin tam anlamı olarak dindar değil, kastedilen ; itaatkar, abdestli kapitalizm müridi yetiştirmek.

Din dersinin seçmeli hale getirilmesi de , demokratik kılıf.Zira ülkemiz gerçeğinde "mahalle baskısı" var. Bir de küçücük çocukların yalnız din dersinde farklı sınıflara girmesi, daha o yaşta kamplaşmanın başlaması demek.Zaten başbakan da ilk ağızdan "ateist gençlik yetiştirecek halimiz yok", "dindar değil de tinerci gençlik mi yetiştirelim" gibi söylemlerle kamplaşmanın mahalle baskısının önünü açıyor.

Zaten aileden, çevreden şartlandırmalarla dolan genç beyinlerin, belli bir olgunluğa gelmeden, din gibi sorgulamadan inanmaya dayalı bir eğitime tabi tutulması da bence uygun değil.Dolayısıyla ilk öğretim de din dersi olmamalı, daha sonra ise dini eğitim seçmeli olarak genel okullarda değil, imam hatip liseleri gibi özel dini eğitim amaçlı okullarda verilmelidir.Ancak imam hatipli ya da başka dini eğitm verecek okullardan mezun olan öğrencilerin de önü siyasi amaçlarla kapatılmamalı, katsayılar barajlar vs kaldırılmalı.

Aslında eğitimdeki tek sorun da bu değil tabi, yani dini şartlandırmanın yanında, bir de resmi ideolojimiz var, o da bir şartlandırmadır, andımız denilen , eğitimi öğretime hiç bir katkısı olmayan , ezbere de gerek yok kanımca, abartılı milliyetçi tarih dersleri de yine bilimsel hale getirilmeli.Eğitim sistemimizin militarist unsurlardan arındırılması gerek.Anadilde eğitim hakkı tanınmalı, ezbere dayalı eğitim anlayışından vazgeçilmeli.

Gerçi şimdi eğitim sistemimiz nasıl bilemiyorum, ama benim zamanımda, şiir ezberletirlerdi mesela, hala şiir sevmememin sebebi ezber yeteneğimin hiç olmamasından kaynaklanıyor galiba :->>> Sayısal eğilimli bir öğrenci olmamdan olsa gerek, hiç bir şiiri ezberleyemezdim, askeri disiplin sahibi öğretmenimizden de korktuğum için, o 23 nisanlar falan hep zul gelirdi bana, çocuk bayramı benim için hiç te bayram değildi.Bir de dua ezberletilirdi ki o da ayrı bir zulum, bari türkçesini ezberletseler , o arapça sözlerden aklımda yalnızca sübhaneke duası kaldı :-)))

Özetle, "aklı hür, vicdani hür" nesiller için yani birey yetiştirmek için dini-ulusal şartlandırmalarla dolu bir eğitim öğretim yerine , bilimsel bir eğitim-öğretim sistemi şart.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 17:29

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı:
YÖK KALDIRDI AMA…

YÖK Genel Kurulu, 1 Aralık 2011 tarihinde yaptığı toplantıda üniversite sınavındaki girişteki katsayının bütün adaylar için 0,12 olarak uygulanmasına karar vermişti. Ancak, YÖK’ün bu kararı aleyhine Danıştay’da iptal davası açıldığına dikkat çekiliyor. YÖK Kanunu’nun 45. maddesinde yapılacak değişiklikle katsayı adaletsizliğini yasal dayanağı ortadan kaldırılacak. AK Parti’nin, seçim beyannamesinde yer alan zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılmasına yönelik düzenlemeyi de hayata geçiriyor. Meclis tatile girmeden önce zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak.

Anlaşılan getirilen meslek liselerinden gelenler ile lise mezunlarının katsayı eşitlemesi uygulaması hakkında danıştaya açılan davadan çekiniliyor. Kanun ile garanti altına alınmaya çalışılıyor.

Alıntı:
AK Parti, mesleki eğitimde yönlendirmeli sisteme geçerek mesleki eğitimi hem sayı hem de kalite olarak artırmayı hedefliyor. Sekiz yılık kesintisiz eğitime geçilmesi ile birlikte meslek lisesine gidenlerin oranı yüzde 70’tenyüzde 30’a düşmüştü. AK Parti, hem katsayıyı kaldırmak hem de mesleki eğitimde yönlendirmeyi getirmekle mesleki eğitime gidenlerin oranlarını yüzde 70’e çıkartmayı amaçlıyor.

Meslek lisesine giden öğrenci oranını artırmakta başka bir amaç galiba.

Alıntı:
AK Parti, imam hatip liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılmasıyla geçilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verecek. Teklif kabul edilirse zorunlu eğitim 13 yıla çıkarken, isteyen öğrenciler orta kademede imam hatiplere geçiş yapabilecek

İmam hatip liselerinin ortaokul bölümleri yeniden açılıyor. 28 Şubat sürecinde 1997-1998 Eğitim Öğretim Yılı’nda kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim uygulaması başladığı için imam hatip liselerinin ortaokul bölümü kapanmıştı. Daha önce ilkokuldan mezun olduktan sonra (12) yaşında imam hatip lisesine kaydını yaptıran öğrenciler, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim nedeniyle sadece lise bölümlerine 15 yaşında kayıt yaptırabilir hale gelmişti. Bu durum bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 17:44

yeni üye
yeni üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Can yazdı:
Alıntı:
YÖK KALDIRDI AMA…

YÖK Genel Kurulu, 1 Aralık 2011 tarihinde yaptığı toplantıda üniversite sınavındaki girişteki katsayının bütün adaylar için 0,12 olarak uygulanmasına karar vermişti. Ancak, YÖK’ün bu kararı aleyhine Danıştay’da iptal davası açıldığına dikkat çekiliyor. YÖK Kanunu’nun 45. maddesinde yapılacak değişiklikle katsayı adaletsizliğini yasal dayanağı ortadan kaldırılacak. AK Parti’nin, seçim beyannamesinde yer alan zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılmasına yönelik düzenlemeyi de hayata geçiriyor. Meclis tatile girmeden önce zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak.

Anlaşılan getirilen meslek liselerinden gelenler ile lise mezunlarının katsayı eşitlemesi uygulaması hakkında danıştaya açılan davadan çekiniliyor. Kanun ile garanti altına alınmaya çalışılıyor.

Alıntı:
AK Parti, mesleki eğitimde yönlendirmeli sisteme geçerek mesleki eğitimi hem sayı hem de kalite olarak artırmayı hedefliyor. Sekiz yılık kesintisiz eğitime geçilmesi ile birlikte meslek lisesine gidenlerin oranı yüzde 70’tenyüzde 30’a düşmüştü. AK Parti, hem katsayıyı kaldırmak hem de mesleki eğitimde yönlendirmeyi getirmekle mesleki eğitime gidenlerin oranlarını yüzde 70’e çıkartmayı amaçlıyor.

Meslek lisesine giden öğrenci oranını artırmakta başka bir amaç galiba.

Alıntı:
AK Parti, imam hatip liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılmasıyla geçilen 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitime son verecek. Teklif kabul edilirse zorunlu eğitim 13 yıla çıkarken, isteyen öğrenciler orta kademede imam hatiplere geçiş yapabilecek

İmam hatip liselerinin ortaokul bölümleri yeniden açılıyor. 28 Şubat sürecinde 1997-1998 Eğitim Öğretim Yılı’nda kesintisiz 8 yıllık zorunlu eğitim uygulaması başladığı için imam hatip liselerinin ortaokul bölümü kapanmıştı. Daha önce ilkokuldan mezun olduktan sonra (12) yaşında imam hatip lisesine kaydını yaptıran öğrenciler, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim nedeniyle sadece lise bölümlerine 15 yaşında kayıt yaptırabilir hale gelmişti. Bu durum bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti.

Mesleki eğitime her zaman daha çok önem verilemelidir,ki bu durum avrupadada böyledir.

Ama her gelen iktidar kendi şekline göre bir eğitim sistemi belirliyor.artık ögrenciler bile bu durumdan sıkılmış durumda,her geçen gün dershaler artıyor,okullardaki eğtimin berbatlıgının göstergesi olan bu dershaneleri devlet görmezden geliyor,olan gençlere oluyor hep gençlere....

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 18:51

Köşe Sahibi Üye
Köşe Sahibi Üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
İslami açıdan din eğitiminin hem kız hem de erkek çocuk buluğa ermeden başlaması gerekiyor...
zihinde muhakeme başlamadan, gözler ve sözler açılmadan önce... ._"

bizim nesil de, en azından o yaş dönemlerinde mahalle hocalarına ya da cami Kur'an kurslarına gitmiştir...
e tabii, o zamanlar varılması gereken inanç odaklı bir son nokta yoktu, bireysel olarak inanmak-inandırmak ve öğretmek, göstermek yetiyordu, büyüklerimize... sanırım, artık dindar olarak yaşamak ve yaşatmak gibi bir hedef sözkonusu... .._"

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 Mar 2012, 19:09

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Kemal Kılıçdaroğlu benim de aklıma gelen şeyi söylemiş...

Alıntı:
TEKLİFİN ASIL MUHATABI YOKSUL ÇOCUKLAR

Bu yasa teklifinin asıl muhatabı bu ülkenin yoksul çocuklarıdır. O çocuklar hedef alınıyor, kandırılmak isteniyor. Varlıklıların durumu iyi, çocuklarını ABD’ye Fransa’ya gönderirler. Peki yoksul çocuklar ne olacak?

Sen kendi çocuklarını askere de göndermedin. E peki, yoksulun çocuğundan ne istiyorsun? Düşünün bakın, dört yıllık eğitim okuyacak, dördüncü yılın sonunda 10 yaşına gelecek ve soracaklar “sen hangi mesleği seçeceksin?” 10 yaşındaki çocuk nasıl meslek seçecek?

Liseli öğrenci tercih için etrafına sorar, ailesine sorar. O bile tercihini yapamaz doğru dürüst. Sen 10 yaşındaki çocuğa, yoksulun çocuğuna “bak bakalım hangi mesleği seçiyorsun” diyecek. Seçemiyor musun, al sana bu mesleği buldum oku diyecek.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

01 Nis 2012, 19:18

Köşe Sahibi Üye
Köşe Sahibi Üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Eğitim sistemimiz hakkında bilgim sıfır. Bir tek şey biliyorum; adını ne koyarlarsa koysunlar itaatkar, soru sormayan bir 'eyvallah takımı' yetiştirilmek isteniyor.

Şimdi yetişkinlerin her birinin bir çocuğun elinden tutup onu aydınlatması gerekiyor. Bir kereliğine değil, sürekli olarak bu çocuğa büyürken eşlik ederek.

Benden geçti artık ama sizler kendinize böyle bir çocuk seçebilirsiniz. İlk seferde bu birliktelik gerçekleşemez ama zamanla birbirlerinden hoşlanan ve bu dönemi birlikte her bilgiyi yeniden ve başka bakış açıları altında gözden geçiren, üstelik de bunun keyfine varan bir çift olabilirsiniz.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz