Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

02 Haz 2009, 21:24

Çevrimdışı
 Pablo Picasso ve Kübizm
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 17 Nis 2009, 02:19
Mesajlar: 5382
Yaş: 51
Konum: Admin
 Profil Özel mesaj gönder  
Resim

Pablo Picasso (1881-1973)

Málaga, İspanya’da dünyaya geldi.Sanat enstitülerinde öğretmenlik yapan bir baba ile İtalyan asıllı bir annenin ilk çocuklarıydı.Küçük yaşlardan itibaren resme olağanüstü bir yatkınlığı olduğu gözlenen Picasso 13 yaşına geldiğinde usta bir ressam oluvermişti bile…
Barselonaya taşınan ailesi Picasso’yu Llotja Sanat Enstitüsü’ne kaydetti.Okulda disiplinsiz bir tutum sergiliyordu.İlk büyük boyutlu resmini de Barselona’da açılan önemli bir sergide sergiledi.

1900 yılında Fransızca bilmediği halde resmin başkenti olarak ün salan Paris' in yolunu tuttu. Ressamların mekan tuttuğu ucuz ve eğlenceli Montmartre' semtine yerleşti.Burada ,izlenimcileri, Van Gogh ve Gauguin' i inceledi. Clichy bulvarında tuttuğu ufacık odasında yaptığı eserler bu gün Picasso’nun “mavi dönem”ine ait eserler olarak anılmakta(1901-1903).. El Greco' nun etkisinin görüldüğü ,yaşlılık,fakirlik,ölüm konuları gibi melankolik konuların işlendiği eserlerde biçimsel yönden de değişim dikkati çeker. İnsan figürlerinde vücut, eller, ayaklar ve parmaklar uzamış, mavinin tüm tonları ağırlıklı olarak çalışılmıştır. İskelet kemikleri çok belirgindir. Bu dönemde imza olarak annesinin adı olan Picasso'yu kullanmaya başlamıştır. Dama en Eden Concert (1903), La Vida (1903) gibi eserleri bu döneme aittir.

Resim

Dama en Eden Concert (1903)

Resim

La Vida (1903)

Bu dönemde heykeltıraş [b]Rodin’in
eserlerini görmesi on da resmin yanı sıra plastik sanatlara karşı da bir tutku başlattı. Bu sıralarda genç şair ve sanat eleştirmeni Max Jacob' la tanıştı.Doğruluğuna, özgür düşüncesine, coşkusuna hayran kaldığı genç arkadaşının otel odasında yapılan şiir dinletilerine katıldı. Akşamları Montmartre' ın eğlence dünyasının , Moulin Rouge gibi kabarelerinin içindeydi.Parasız ve sefalet içinde geçen bu dönemde Jacob’un yanına taşınır ve bu esnada Fernande Olivier ile tanışır, ona aşık olur. Atölyeye yerleşen sevgilisinin daha sonra tüm sevgililerine yapacağı gibi binlerce resmini yapar. Isınmak için kömür alacak paraları olmadığı gibi atölyede elektrik de bulunmaz. Picasso, geceleri kafasının üzerinde sallanan bir gaz lambası ışığında, gaz satın alamadıysa sol elinde tuttuğu mum ışığında resim yapar. Bu yıllarda Picasso'nun resimlerinde muhtemelen Fernande' nin etkisi ile "Pembe Dönem" başlamıştır.Ayrıca haftada bir arkadaşları ile sahne arkasında buluştuğu Medrano sirki ile ilgili resimler yapar ve "nü" ile ilgilenir. Artık resimlerinde pembe renk ağırlıklıdır. Figürler daha güzelleşmiş ve bakımlı bir hal almıştır.Pembe Dönem’e ait diğer çalışmalardan bazıları ise "Lady with a Fan"(1905), "Harlequin Family"(1905), "Woman with Loaves"du.(1906) Bu dönemde kullandığı figürlerin yalın ve köşeli düzenlenişi Kübizm’in doğuşunun habercisi niteliğindeydi.

Resim

"Lady with a Fan"(1905)

Resim

"Harlequin Family"(1905)

devam edecek...

_________________
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı ile cevapla  

04 Haz 2009, 19:58

Çevrimdışı
 Re: Pablo Picasso ve Kübizm
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 17 Nis 2009, 02:19
Mesajlar: 5382
Yaş: 51
Konum: Admin
 Profil Özel mesaj gönder  
Heykeltraş Paco Durio ve Manolo Hugue, ressam Canals ve şair Max Jacob Picasso' nun resimlerini koltuklayıp satmak üzere yollara düşerler. Çünkü Picasso resimlerini halka göstermeyi reddetmekte, yapıtlarını anlayabilmek için kendisine aptalca sorular yönelten insanlardan sıkılmaktadır. Öte yandan tabloları satın alabilecek güçteki amatör koleksiyoncular Picasso' ya ilgi duymaya başlamıştır.

Resim

Bunlar arasında Leo ve Gertrud Stein resimlerinden o kadar etkilenirler ki bir çırpıda sekiz yüz franklık tablo satın alıverirler. 1906' da beklenmedik bir olay gerçekleşir: Galerici Ambroise Vollard pembe dönem tuvallerinin bir kısmı için iki bin frankı gözden çıkarır.

1906 yılı sonlarında Picasso artık yalnızca resim ve desen alanında değil, heykel ve gravürde de tanınmaya başlamıştır.

Ressam düz alanda üç boyutlu formları birbirinin üzerine gelecek şekilde kullanmaya, insan anatomisini göründüğünden farklı işlemeye başlamıştı. Picasso, yakın arkadaşı Georges Braque’la birlikte 1907 yılında başlayan ve sanat tarihinde yepyeni bir çığır açan Kübizm Akımı’nı başlattı. Picasso’nun Kübist sanat anlayışının ilk örneği ise aynı yıl tamamladığı Avignonlu Kızlar isimli tablosuydu.
Resim
Avignonlu Kızlar-1907: Genelevde yer alan beş kadın figürü görülmektedir

Avignonlu kızlar, Kübizmin ve modern sanatın doğuşunu simgeler. Geleneksel batı resminin ana prensiplerine (perspektifsel yanılsama, uyum ve simetri) karşı çıkılarak konu tüm yüzeye yayılmış, bir anlamda desantralize edilmiştir. İnsan yüzünün temsili kurallarının bozulması en uç noktaya ulaşmıştır. Picasso bu resim için yaklaşık 809 tane taslak çizmiştir. Önceleri “Avignon Genelevi” adını verdiği resmin ilk taslaklarında bir öğrenci ve bir denizci olmak üzere iki erkek figürü de mevcuttu Tabloda iki ayrı kadın tipi ayırt edilmektedir: Resmin merkezindekiler büyük gözlere, 8 şeklinde kulaklara, cepheden görülen bir yüze çizilmiş yandan görünen burunlara sahiptir. Sağdaki iki kadın ise Afrika maskelerini hatırlatan renk taramaları ile daha köşeli çizgilere sahiptir. Yüzleri simetri kurallarını reddetmektedir. Birinin büyük siyah bir gözü ve onun üçte biri büyüklükte diğer bir gözü var. Diğeri ise izleyene arkasını dönmüş olmasına rağmen cepheden görünen yüze sahiptir.

Picasso bu resmi gaz lambası ile güneş ışığı görmeyen bodrum katında kiraladığı bir atölyede yapmıştı.Sıcak yüzünden çoğu kez çırılçıplak çalışıyordu.Taslaklara bakılırsa resim önce bir konuya sahip gibiydi.Kadınların ortasında oturan bir denizci ve köşede bir tıp öğrencisi görülüyordu.Picasso’nun yaşadığı devirde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan Frengi yüzünden ölen insanlar Picasso’da derin bir korku yaratmıştı.Resimdeki kadınların gözlerinde görülen korkutucu ifadenin nedeninin bu korku olduğu söylenir.Picasso daha sonra resminin bir anlama çekilmesini istememiş olmalı ki önce tıp öğencisini sonra denizciyi kaldırmıştır.Bu resmin bir yerde Picasso’nun çağdaşı Matisse ile olan rekabetinin bir ürünü olduğu söylenebilir.Picasso Paris sanat çevrelerinde büyük ilgi uyandıran Matisse’nin resmine bu resimle meydan okumuştur.

Sonunda Picasso’nun kapıları açılır.Resmi gören dostları şaşkınlık içerisinde kalırlar. Resim rönesanstan bu yana süregelen tüm kurallara karşıdır. Matisse, büyük ressam kızgındır! Tablonun resim sanatına bir ihanet olduğunu söyler.Pablo' nun yakın dostu Braque: "Bu bize üstüpü yedirmek ya da gazyağı içirmek istemen gibi bir şey!" der. Picasso' ya her zaman körükörüne bağlı olan Apollinaire bile dostunu eleştirir. Dahası atölyeye onunla birlikte gelen tanınmış bir sanat eleştirmeni, kibarca kendisini karikatüre vermesini öğütler


1908 sonbaharında arkadaşı Braque' ın ilk kübist resimleri sergilenir. Aynı zamanda Picasso' da onun gibi donuklaştırılmış yeşil- kahverengi tonlarla basit geometrik şekillerden oluşan figürler ve manzaralar resmetmeye koyulmuştur. Bu iki dost uzun yıllar kübizm akımının baş oyuncuları olurlar. Bu yıllar Picasso' nun en yaratıcı dönemi olarak kabul edilir.

Devam edecek

_________________
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı ile cevapla  

05 Haz 2009, 22:52

Çevrimdışı
 Analitik ve Sentetik Kübizm Dönemleri
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 17 Nis 2009, 02:19
Mesajlar: 5382
Yaş: 51
Konum: Admin
 Profil Özel mesaj gönder  
Picasso ile Braque’nin resimlerini bu dönemde ayırmak gerçekten zordur.Kübist tablolarda resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş veya geometrik şekillere bölünmüştür.
Uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabası içinde olan Picasso şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışıyordu. Yine bu nedenle portrelerindeki insanlar hem profilden hem de cepheden görülmekteydi.


Analitik Kübizm-1910 ve Sentetik Kübizm-1912
Resim

1910 yılından itibaren Picasso ve Braque Kübizm akımını yeni bir boyuta taşımaya başlamışlardı. Bu ilk aşama objelerin parçalarına ayrıldığı "Analitik Kübizm" olarak bilinmekteydi. Burada amaç objeyi taklit etmekten çok onun gerçeğini yansıtmaktı ve dönemin önemli eserleri şu şekildeydi: "The Guitar Player"(1910), "Portrait of Ambroise Vollard"(1910), "Accordionist"(1911), "Aficionado"(1912).

Resim

1912 yılında ise Picasso ve Braque ortaklığında Kübizm akımı, bir başka basamağına geçti: "Sentetik Kübizm". Gerçek dünyayı tuvale aktarmak anlamında uç noktada değerlendirilen bu basamakta, küçük parçalar önemli yer tutmaktaydı. Ressamın Sentetik Kübizm döneminde ortaya çıkan çalışmalarından bazıları "Guitar and Violin"(1912), "Glass and Bottle of Suze"(1912), "Clarinet and Violin"(1913) ve "The Italian Girl"dü. (1917)

1917 tarihinde, Paris' te sahnelenen "Sürrealist" Parade balesinde pek de iyi dansedemeyen ancak güzelliği ile baş döndüren bir kız Picasso’nun ilgisini çeker. Bir Rus generalinin kızı olan Olga Kokhlova' ya aşık olmuştur. Onun olağanüstü güzel bir resmini yapar. 1918' de evlenirler, Paris' in lüks bir semtinde ev tutarak, yeni dostlarını ağırlarlar. Picasso artık eski dostları ile pek az görüşebilmektedir. Apollinaire ağır bir gribe yakalanır, hayata veda eder. Picasso bu sıralarda belki de karısı Olga' nın etkisi ile resim biçemini de değiştirir. Tam bir geri dönüş yaparak klasik resme başlar. Eleştirmenler onu kübizme ihanet etmekle suçlarlar.Şubat 1921' de ilk çocukları Paulo doğar. Picasso oğluna hayrandır. Karısını da çok sevmektedir. Ancak bohem hayata alışmış Picasso bu yeni kentsoylu hayattan memnun değildir. 1925 yılına kadar klasik resim yapmaya devam eder.

Bu tarihte Picasso herkesi şaşkına çeviren bir resim ile klasik dönemine son verir: "Dans".
Resim

“Şiddetin” hakim olduğu tabloda dansçıların kolları, bacakları çekiştirilmiş, yüzlerindeki çizgiler dört bir yana savrulmuş gibidir. Ürkünç yüzler, yele gibi saçlar, çivi gibi parmaklar. Muhtemelen artık iyi gitmeyen evliliği yüzünden patlama noktasına gelmiştir. Öte yandan 1924' ten bu yana giderek yaygınlaşan "Gerçeküstücülük" akımının çekim gücüne girmiştir: Bilinç altındaki tüm düşler kargaşa yaratacak bir güzellikte resmedilmektedir.
Oğlu Paulo’yla birlikte eşinin birçok portresini de yapan Picasso 30’lu yıllarda sürrealizmden etkilenmeye başlamıştı.

1927 Ocağında Marie-Therese'yla tanışan ve aşık olan Picasso, eşi Olga’yla anlaşamıyordu. Therese’nin sayısız resmini yapan ressam bu ilişkisini yıllarca sürdürdü.

Resim

Olga ile geçimsizlikleri artık dayanılmaz bir noktaya ulaştı ve o dönem hamile kalan sevgilisi Marie-Therese’den Maya isminde bir çocuğu oldu. Ancak ondan bir türlü ayrılmak istemeyen Olga yüzünden sinirleri bozuk olan Picasso, kolay kolay işe yoğunlaşamamaktaydı. Bir mektubunda: “Bu hayatımın en kötü dönemi.” diye not düşen ressam herkesten uzaklaşarak şiir yazmaya başladı.

_________________
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı ile cevapla  

07 Haz 2009, 16:34

Çevrimdışı
 Picasso: 1937 "Guernica" ve 1949 "Güvercin" tabloları
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 17 Nis 2009, 02:19
Mesajlar: 5382
Yaş: 51
Konum: Admin
 Profil Özel mesaj gönder  
1931 yılında Picasso Paris yakınlarında bir konak alarak heykel ve gravür çalışmalarına başlar.
1936 yılında İspanya' da General Franco ile cumhuriyetçiler arasında iç savaş çıkar. Falanjistlerin zulmüne karşı Avrupa'nın her yerinden aydınlar destek vermektedir. Ancak haberler kötüdür. 1 Mayıs 1937' de kuzeydeki küçük Bask şehri Guernica' ya Franco' nun hizmetindeki Alman bombardıman uçakları insanlık dışı bir saldırı yaparak bin kadar masum insanı katleder. Picasso' dan Paris' te yapılacak sergide Cumhuriyetçileri temsilen bir resim yapması istenir. O da Guernica vahşetini resmetmeye karar verir. İki ay içerisinde 20. yüzyılın en güzel resmini tamamlar. Bu arada çalışmasını fotoğraflarla belgeleyen Dora Maar' a kapılır. Uzun bir süre Marie-Therese ile onun arasında gidip gelir.
İkinci dünya savaşının başlamasından bir süre sonra Paris işgal edilir. Picasso, Guernica yüzünden Nazi' ler tarafından pek sevilmemektedir. Bir gün evine arama yapmak üzere Gestapo gelir. Bir Nazi subayı masanın üzerinde Guernica' nın fotoğrafını görünce sorar: "Bunu siz mi yaptınız?"
Picasso yanıtlar:”Hayır,siz yaptınız!”

Resim
Guernica-1937

“Guernica” Picasso'nun en ünlü eseri olarak değerlendirildi. İspanya İç Savaşı sırasındaki Alman bombardımanını sembolize eden bu büyük tablo, savaşın insanlık dışı, umutsuz ve alçakça tarafını yansıtıyordu. Uzun yıllar New York'taki Modern Sanatlar Müzesi'nde kalan tablo Picasso’nun isteği üzerine ülkesi İspanya’da sergilenmedi. Zira Picasso, İspanya'da uygulanan demokrasiden memnun değildi. Tablo ancak 1981 yılında kendi topraklarına geri dönerek Cason del Buen Retiro'da sergilenmeye başlamıştı.

Resim

Madrid'de 1992 yılında Reina Sofia Museum açıldığında ise "Guernica" bu büyük müzenin en önemli parçası olarak şimdiki yerini aldı.
Picasso'nun bu dönemde ortaya çıkardığı en önemli eserlerinden bazıları "Woman-Flower"(1946), "Portrait de Sylvette"(1954) ve "Don Quixote"tu.(1955)

Resim

1944 ilkbaharında dostu Max Jacob Almanlar tarafından götürüldüğü yahudi toplama kampında öldürülür
24 Ağustos 1944 sabahı, Paris özgürlüğüne kavuşur. Savaştan sonra Fransa, İngiltere ve Amerika' dan binlerce hayranı Picasso' yu görmek üzere ziyaret eder. Ziyaretçiler küçük gruplar halinde atölyeye alınabilmektedir.

Resim
Soldaki tabloda Picasso, Francoise Guillot'u ve ondan olan iki çocucuğunu resmetmiş.

1945 sonbaharında iki yıldır tanıdığı ressam Françoise Gilot ile yaşamaya başlar. Birlikte Güney Fransa' ya kendi deyişi ile "manzarası"na giderler. Picasso yeniden mutluluğu yakalamıştır. Françoise' nın sayısız portresini yapar. Ayrıca geçmiş ustaların (Rembrandt, David, Velasquez, Delacroix, El Greco, Poussin, Courbet, Manet) ünlü resimlerinin tekrar yorumu gibi konulara dönmüştür.

Resim

1949 yılında Picasso' dan üyesi olduğu Komünist Parti tarafından Paris' te düzenlenen Barış Kongresi için bir afiş yapması istenir. Yaptığı güvercin resmi Avrupa'nın bütün kentlerinde duvarları kaplar ve barışın simgesi olur. Françoise' dan doğan ikinci çocuğunun ismini de Paloma (İspanyolcada güvercin demek) koyar. 1956 yılında Macaristan'ın Sovyetler tarafından işgaline kadar politik faaliyetlerine devam eder.

Picasso, 70 yaşlarında olmasına rağmen seramik ve çömlekçiliğe merak sararak bu alanda çok yaratıcı eserler ortaya koydu. Mutlu, canlı ve enerjik olan ressam, Françoise’in iki çocuğunu alarak ondan ayrılmasından sonra eski depresif günlerine geri döndü. Kendisini bir sinema yıldızı gibi izleyen gazetecilerden bunalan ressam yeni sevgilisi Jacqueline Roque' la Cannes sırtlarında denize bakan “La Californie” adlı villasında gözlerden uzak bir yaşam sürmeye başlayıp sadece yakın arkadaşları ile görüşmeye başladı.

Resim

14 Mart 1961 tarihinde Jacquelin Roque ile evlenerek Cannes' e sekiz kilometre uzaklıkta küçük bir kasaba olan Mougins yakınlarındaki bir tepedeki çiftliğe yerleşti.

Yapıtlarıyla, yaşarken ölümsüzlük mertebesine ulaşan ressam, 8 Nisan 1973'te hayata gözlerini yumdu. Yaşamının son yirmi yılında kariyerinin en üretken dönemini geçiren Picasso, hiç kuşkusuz 20. Yüzyılın en önemli sanatçılarındandır.

_________________
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Culture and Art Other


XHTML 1.0 Standartlarina Uygundur!  CSS 2.1 Standartlarina Uygundur!  Foruz