Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

07 Eki 2011, 00:39

Çevrimdışı
 Tanrı hakkında tartışılanlar
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
Kayıt: 17 Nis 2009, 02:19
Mesajlar: 5382
Yaş: 51
Konum: Admin
 Profil Özel mesaj gönder  
Bu yazdıklarım on sene öncesine ait, arşivleri karıştırıken buldum, fena yazmamışım, burada değerlendireyim istedim...Sanırım Tanrı konusu açıldığında şu sorular ve görüşler sıkça dile getiriliyor.

1.Tanrı görünmüyorsa yok mudur?

Burada, pek çok iknaya yönelik kıssa anlatımına başvuruluyor.(Bunlar,uzak doğu zenindeki koanlara benziyor,bir farkla ki koanın kıssadan hissesi öğrenciye önlerindeki yolda ilerlerken mantıklarını kullanmaya kalkmanın saçmalığını kavratmayı gözetirken,orta doğu tipi kıssalar tanrıyla ilgili sorunlara değişik bir gözle bakıp kişiyi şaşırtıp etkilemek için bildiğimiz türden bir mantığa (ama çokluk yanlış bir mantığa) başvuruyor.

2.Madem tanrı yok, o kadar şeyi kim yarattı?


Burada doğa resimleri, insan biyolojisinin muazzamlık hissi veren detayları ve devasa evrensel ölçüler veriliyor.Gotik dönem katedrallerinde de yücelik hissi uyandırmak için benzer bir yol mimari tasarımlarda denenmiş.Burada iddia sahiplerinin asla sormaya yanaşmadıkları soru peki Tanrıyı kim yarattı olmakta.Değil mi ya,o kadar mükemmel şey var,o kadar mükemmel şeyi yaratan bir varlık var,o varlığı yaratan başka bir şey olması lazım gelmez mi?Onu da yaratan başkası vb. bu böyle sürer gider. ilk soruyu ortaya atanlar nedensellik ilkesine işaret etmekte ama bu ilkenin bir noktasında ilkeyi daha fazla ileri götürmekten vazgeçmektedirler.

3.Tanrının varlığına hala ikna olmama hali az okumaya ve yanlış düşünmekte ısrar etmeye bağlıdır!

Burada ne kadar okusan,az okumuşsundur.Yahut art niyetin vardır.(Nedir mesela? Bölücüsündür, ajansındır, kişisel hesabın vardır vb. Bunları demezlerse ölürler yani.)

4.Bir dinde Tanrıdan mutlaka korkmak gerekir mi?.


Bazı insanlar korkunun söz konusu olmayacağı bir dinin olamayacağını düşünüyor.
Bir inanç sisteminin işleyebilmesi için, insanın içinde derin bir korku yaratan tehdit edici bir Tanrının olması gerekip gerekmediği tartışmaya değer bir konu zannımca. Şiddetli korku hissi yaratan tehdit Antropomorfik/İnsansı bir tehdit anlayışına dayanır ve çok eskiden beri kullanılagelen, otorite sağlamada çok etkili bir araç olduğu su götürmez.Ama günümüzde giderek yükselen bir değer olan İnsancıl dünya görüşünde, korku hissinin her çeşidi, sadece bir çeşidi (devletin düzeni sağlamak için kullandığı kanunlara dayalı meşru korku hissi) dışında istenmeyen bir şey. Zira insanın özgür olabilmesi için akıl dışı ve çeşitli çıkarlar yönünde kullanılması muhtemel etkilere, tehditlere maruz bırakılmaktan kurtarılması lazım.

5.Tanrı madem insanların arasında düzen istiyor,neden daha açık ve herkesin anlayacağı yöntemler kullanmıyor?

Burada Tanrının kullandığı yolun gizemli olması hayranlık uyandırıyor ve hikmetinden sual edilmemesi bir erdem olarak görülüyor. Bunun gizli bir oyun şeklinde cereyan ettiğinin düşünülmesi bazılarında bir heyecan uyandırırken,bazıları böyle bir gizi çözmenin insan aklının işi olmadığı düşüncesinde takılıyor. Herkes açıkça gerçeği görseydi insanın tâbi tutulduğu sınavın anlamı olmazdı ve gerçeği aklıyla bulanlar mükafatlandırılmamış olurlardı diye düşünenlerde var.

Buradaki püf noktası soruda:Amaç düzeni sağlamak mı? Yoksa tüm yarışmacıların katılacağı gizemli bir oyun oynamak mı?:Düzeni sağlamaksa olmamış, olmuyor, ya da yarım yamalak oluyor. Oyun oynamaksa bak o hiç hoş olmuyor.

6.Tanrı insanla neden uğraşıyor?

Amaç bilinmek istemekse,bu bir ihtiyaçtır??
Tanrının önceden bilinmiyor olması da bir eksikliktir??

Bu vaziyetler tanrı tanımına uymaz.

Ayrıca bilinince bu kim için neyi değiştirecektir?

Tanrı için bu bir şeyi değiştirmez.
Bunu Tanrı mutlu olmak için mi istesin? Olmaz.
Birisine nispet mi yapsın? Olmaz.
İnsan bilince ne oluyor. Mükafatlandırılıyor.

İnsan bu ezeli satranç tahtasında bir piyon gibi.Bildin mükafat,bilemedin ceza.Peki insan gerçekten insansa böyle bir yazgıyı kabul eder mi? O etmez, ona zorla ettirilir diyeceksiniz Tamam o olur.Ama bu esnada insan da piyon olmaktan çıkar,” insan” olur.

_________________
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Geçiş yap:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye Culture and Art Other


XHTML 1.0 Standartlarina Uygundur!  CSS 2.1 Standartlarina Uygundur!  Foruz