Giriş |  Kayıt

Hoşgeldiniz
Tebrikler
nesimi
nesimi

Felsefe Forumu'na hoş geldiniz.
Yalnızca kayıtlı üyelerimiz "aktif başlıkları göster"
butonu ile son tartışmaları görebilir ve katılabilirler.

Felsefe forumu sayfasını facebooktan takip etmek için beğenin
İyi forumlar!

Önemli forum içeriklerinden bazılarına
http://ww.cangungen.com
http://varoluscuterapi.net
ulaşabilirsiniz.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 

26 May 2010, 17:37

Ego Nedir?.. (Ego Ve Ruh)...
yeni üye
yeni üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Selam arkadaşlar ben bugün üye oldum; bu kafamda ki soruyu sizlere sorup aydınlanmak için..
İlk önce ego unun ne olduğunu sorabilir miyim; ben biraz biliyorum aslında egoyu; anlatın deseniz anlatamam ama hissediyorum o yüzden biliyorum.
Her neyse ego konusunda kafamı karıştıran şeyse; ego ve ruhun yakınlığı.. O kadar yakınlar ki inanın artık ego'nun ne olduğunu bilemez oldum belki de okadar yakın değiller ben öyle hissediyorum ama yanıldığımı da sanmıyorum..
Mesela biz bir şeye üzüldüğümüz zaman egomuz inciniyor; üzülüyor, o yüzden üzülüyoruz ama bir yandan ruhumuz da üzülüyor; o zaman ego ney ruh ney?.. Ruhumuz sonsuz evet ama bizi biz yapan birasda egomuz ise, egomuzun da sonsuz olması gerekemz mi?..
Aklım bu sorularla dolu bir cevap bulamıyorum; siz bu konu da ki fikirlerinizi söyler misiniz?..

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

26 May 2010, 19:56

Re: Ego Nedir?.. (Ego Ve Ruh)...
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Ego:Ren-Emre ve splath ın beni küçük görmesidir???

[color=#408040][/color]

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

26 May 2010, 20:58

yeni üye
yeni üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Ego: bulunduğun toplum içerisindeki saygınlık değerinin sana kattığı tatmin duygusudur

En son matraxx22 tarafından 26 May 2010, 23:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

26 May 2010, 22:22

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Forumda beyin nasıl çalışır diye bir forum var... Bence okunması gerekli..

Evrimsel anlamda beynin yapısına bakarsak, -bana kalırsa, eklektik bir yapı var. Entegre olabildiği kadar olmuş... Ama tam bir entegrasyon olduğunu düşünmüyorum...

Tür... Yaşamak için her haltı yer... Bir de beyinde bir yerlerde bir sözcüsü olmalıdır... İşte bence o egodur... En ilkel beyinlerden beslenir.. Freud'un id vs dediği yerden gelir... Bana kalırsa... Limbik beyin-hipotalamus paslaşması olabilir... Eğer h.Saphiens beyaz sayfa olarak doğuyorsa, bir yerlerde türün programları olmalıdır... Yoksa asla bu noktaya gelemezdik...

Ego... Ya da kafamızda uyandırdığı şeyleri hayvanlar aleminde daha rahat gözleyebiliriz... Köpek, kedi sürülerini gözlemlemek bence iyi bir başlangıç noktasıdır... (içtenliğin yükselmesi ile ego gücünü kaybedebilir ama asla yok olmaz bana kalırsa)

Saygı statü çılgını ve tüketi bir toplumda, "boşluk" ise elbette "ego" tarafından doldurulacaktır... Fromm, 50'lerden beri tüketim toplumunu boşuna eleştirmedi... Öngörüsünün karesi olarak anabileceğimiz bir dünyada yaşıyoruz...

Son sözde şu olsun, egomu severim... Ama çok ta ciddiye almam... 12 yaşındaki mükemmeliyetçi (*) kendimi niçin bu kadar ciddiye alayım...

(*) böyle düşünüyorum... Mükemelliyetçilik... Artık senaristlerin bile uzak durduğu bir yer... Egomda akıllansın reyting yapacak söylemlerle bana gelsin:)

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

26 May 2010, 23:02

yeni üye
yeni üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Teşekkürler arkadaşlar özellikle ruh ve ego hakkında yazar mısınız lütfen?.. Çünkü ben ego ve ruhu birbirlerine yakın buluyorum ama farklı olduklarını da biliyorum fakat pek bir bilgim yok...

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 May 2010, 10:21

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
denizyıldızı yazdı:
Her neyse ego konusunda kafamı karıştıran şeyse; ego ve ruhun yakınlığı.. O kadar yakınlar ki inanın artık ego'nun ne olduğunu bilemez oldum belki de okadar yakın değiller ben öyle hissediyorum ama yanıldığımı da sanmıyorum..
Mesela biz bir şeye üzüldüğümüz zaman egomuz inciniyor; üzülüyor, o yüzden üzülüyoruz ama bir yandan ruhumuz da üzülüyor; o zaman ego ney ruh ney?.. Ruhumuz sonsuz evet ama bizi biz yapan birasda egomuz ise, egomuzun da sonsuz olması gerekemz mi?..
Aklım bu sorularla dolu bir cevap bulamıyorum; siz bu konu da ki fikirlerinizi söyler misiniz?..

Selam denizyıldızı...
Ego dış dünyaya(sosyal hayata)karşı insanı temsil eden yüzdür desek?Bunun içinde kazanılmış beceriler var(lisan,bilgi,her tür kazanılmış beceri) Sunulan yüzümüzü (ego) insanların beğenmesini arzu ediyoruz.Eğer beğenmez,onaylamazlarsa egomuz inciniyor.Aşağılık kompleksi gibi şeyler duyumsuyoruz.

Ruh ise dünyaya sunulan yüzden daha fazla,derinlikli bir şey.Freud ruhsal yapı içersinde ego dan başka süperego ve id'i konumlandırmıştı.Süperegoya üst benlik ya da vicdan ,id e ise arzu ve yıkıcı güçlerin kaynağı olarak bakabiliriz.

Duygular hem bilinçli hem bilinçsiz olabilir.Kaynağı neresi diye sorarsanız ruhtur diyebiliriz.Aslında ruh deyince beynin tüm fonksiyonlarını atfettiğimiz bir yapıdan söz ediyoruz.

Öz farkındalık diye bir şey de var ayrıca.Tüm arzuların,isteklerin,bilginin ötesinde kendi varlığını duyumsamak gibi.

Özetle ego becerilerin,bilişlerin yer aldığı ve sosyal dünyaya karşı temsil kabiliyetine sahip bölüm olmalı. Ruh deyince her tür duygu,öz farkındalık, vicdan, arzu, cinsellik, yıkıcılık kapsama alanına giriyor.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

27 May 2010, 13:54

yeni üye
yeni üye
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Peki ego ve ruhun yakınlığı nedir?.. İşlevleri nelerdir?.. Arkadaşlar mıdır; yoksa biribirine 2 düşman mıdır ego ve ruh?.. Aralarında ki ilişki nedir sizce?...

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

28 May 2010, 02:56

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Eyeoftheisland yazdı:
Yani pragmatizm(ve ego), adeta, atmosferden(primat atmosferinden) çıkmak için gerekli olan gücü sağlar... Bana kalırsa özünde barışcıl ve sevecen olanlar... Agresivlere karşı burada ciddi bir şansa sahiptir. Doğa agresivlere sayısız avantajlar sağlar... Sağlayamadığı ya da sağlamak gibi derdi olmadığı tek şey... İnsan olmaktır...

Ruh..Biraz mistik... Bana lostu ve fiyasko finalini hatırlattı:)

Belki şu söylenebilir... Ego bir araçtır gereklidir... Ama kontrolü kaybeden, onun esiri olur... Ve varolma şansını büyük ölçüde yitirir... Doğmadan ölmek.. Gibi bir şey...Diğer yandan Var-olmak... Çok eğlenceli değildir... Vaadedilmiş cennet hiç değildir...

Kişi(lik) se ruh... Ego... Atmosferden çıkarken kullanılan sonra da atılan(etkisi azaltılan en azından) bir yakıt tankına benzetilebilir... Atmosferden çıkmak için gereklidir... Ama atmosferden onunla birlikte çıkamayacağın bir şeydir... Varsayalım ki çıktım... Öncelikle yanlızsındır... Burası bence önemli... Buradaki yanlızlık... Her koyun kendi bacağından asılır... Ya da... Rekabetçi bir dünyanın yanlızlığı değildir... Ciddi bir yanlızlıktır... Daha da vahimi... Atmosferi geçene kadar oluşturduğun kişilik ya da ruh da sana belli ölçüde yabancıdır...

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

28 May 2010, 11:18

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Ali,primat atmosferi nedir?Kişilik ya da ruh bu atmosfer terkedilince neden yabancılaşır ve atmosfer dışına bir kere çıkmış olan "ben" artık neyim?

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

28 May 2010, 23:28

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Örnekten gidersek, atmosferin dışına çıktığımda "ben"i ben tanımlamaya başlayabilirim... Varoluşçular ve devamı bunu bana düşündürüyor... (not:Varoluşçu eğitim mesela... Bana kalırsa, yumurtanın kabuğu kırılmadan, dışarıdan kırma çabasına benzer bana kalırsa... Ve mesela bana makul gelmez... Zira zannımca varolmak bir seçimdir... VE bu seçim için belli bir gözlem süresi gerekir... Varolmak cidden Maslow'un doruk anlarıyla alakasız... Bir yerdir... Bana kalırsa)

İçinde ben olmayan ben... Sorusu... Beni benle karşılaştırır... Ben kimim sorusu ile ya da... Şu varki benlik ne kadar statiktir? Belki en temel tanımlarda agresiv/resesiv diye ayrımı vardır...

Şunu bir kabul olarak ileri sürmek gerekir... Hipotalamus... Aynı duyguyu aynı yoğunlukta uzunca süre korumakta güçlük çekiyorsa... Ben... Ki... Bir duyguya göre çok daha karmaşıktır... Statiklikten uzaktır... Bildiğim kadarı ile Jung... 35 yaş demişti... Bence öyle bir yaş yok... Zaten içgüdü fakiri öğrenme zengini bir yaratık için... Çok ta statik tanımlar... Türün dinamik tanımının çok gerisindedir...

Türün atmosferi nedir? Maslow'un uzaklaşmacı ihtiyaçlarının bana hatırlattıklarıdır... Sayısız olasılık vardır... Türün atmosferi... Türün planladığı oyundur... Kabaca...Bana göre...

Atmosferin dışında ise... Benliğimi yeniden inşa edebilme yeteneğine kavuşurum... İkisi aynı anda olacak diye bir şey yok... Ama atmosferden çıkan... Hayatın sorumluluğunu alan... Eskisiyle mesafelidir...

Hipotetik düşünürsek yeni ben potansiyeli ve eski ben...Aynı anda vardır... Ama eski ben eskisi kadar güçlü değildir... Elbetteki şu da olasıdır... Aya gittim... Canım sıkıldı... Dünyaya dönmek isteyebilirim... Yanlızlık ve sorumluluk... Üstüne bir de yabancılaşma... Matrix'ten örnek vermiştim... Neo'ymuş Morfeus'uşmuş...Bana göre kahraman odaklı varolmayan toplumun idolleridir... Yine bana göre Cypher... Varoluşçuluğun antitezidir... "Aya gittim sıkıldım"...

Yabancılaşma... Atmosfer dışına çıkmak için gerekli şartların doğal sonucudur... Bana kalırsa... Dışsallaşma... Görebilir hale gelme.. Ve sayısız nitelendirme olasıdır... Ama gelişigüzel kendisi ile birey... Pek iyi anlaşamaz... Bana kalırsa...

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz