Giriş |  Kayıt

Hoşgeldiniz

Felsefe Forumu'na hoş geldiniz.
Yalnızca kayıtlı üyelerimiz "aktif başlıkları göster"
butonu ile son tartışmaları görebilir ve katılabilirler.

Felsefe forumu sayfasını facebooktan takip etmek için beğenin
İyi forumlar!

Önemli forum içeriklerinden bazılarına
http://ww.cangungen.com
http://varoluscuterapi.net
ulaşabilirsiniz.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 75 mesaj ] 

22 Eyl 2009, 02:31

Faşizm Nedir?
çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Faşizm aslen kelime kökü olarak `İtalyan milliyetçisi` demektir. Sıfat İtalyanca `facio` kelimesinden doğmuştur. Mussolini`nin Italyan Milliyetçi Partisi mensuplarına `faşist` denmiş, İtalyan milliyeçiliğini tanımlamak içinse `faşizm` ifadesi kullanılmıştır. En baskın ilkesi şudur: "Ülkedeki tüm sınıflar tek vucut olmalıdir. Aynı kökten filizlenen oklar yada baltalar ( faskez ) şeklinde betimlenen hareketle beraber sınıf savaşı terkedilip milli vatan savunmasına geçilmelidir çünkü sınıflar arasi çelişki diye bir şeyin zaten olmadigi kabul edilir."

Resim

Milliyetçiliğin milletleri sardığı sırada bu ilkeleri kendilerine adapte ederek benimseyenler farklı farklı adlar almışlardir. Almanlar'da `nazi`, Ispanyollar'da `falanjist`, Belcikalilar'da `reksist`, Romenler'de `gardist` gibi...Ancak bu disiplinli komünizm düşmanı milliyetçilik ilk olarak İtalya`da çıktığı için hepsine birden `fasizm` demek adet olmustur...

Kısaca faşizm: Milliyetçi, anti-demokratik, anti-komünist ve otoriter siyasi yapıya sahip ( çoğu zaman orduyla ilişkili ) bir politik hareketin egemenliğini savunmaktır.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

23 Eyl 2009, 03:59

Re: Faşizm Nedir?

Hakikaten IQ düzeyinizi merak etmeye başladım ama bunu iltifat olarak algılamayın lütfen :!:

Başa Dön Başa Dön

23 Eyl 2009, 04:23

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Gerçekten bu forumdan üyeliğimin silinmesini istiyorum ( kendim silmeyi denedim bulamadım ), çünkü;

Birincisi, ben buraya hakaret işitmek için yazı yazmıyorum!

İkincisi ve daha da önemlisi, uğraşıp belirli bir disiplin içinde birşeyler karalamaya çalışıyorum, bu densiz, her yazımda konunun yanından geçmeye şeyler saçmalayarak, yazdıklarımın içeriğinin de tartışılmasını engelliyor.

Bir konuda yazara itirazınız varsa en azından onun gösterdiği mimimum özeni göstererek itirazda bulunulur!

Ben buna ne cevap vereyim şimdi? Siz söyleyin.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

23 Eyl 2009, 11:43

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Sn Vatansız,foruma öncelikle yaptığınız sunumlar ve kullandığınız güzel üslup ile renk kattığınız için teşekkür ederim.Size katıldığımız ve katılmadığımız noktalar olacaktır tabi.Bu noktalarda itirazların "kişisel olmayan" ,okuyanların tartışmadan bilgi ve fikir elde edebileceği tarzda olması benim dileğimdir.Zira forumun kuruluş gayesi pek çok fikir platformunda görülen kısır polemik ve kişisel kavgalara girilmeden bir tartışma ortamının yaşayabileceğini göstermektir.Bu inancımı gerçekleştirebilmem gerek siz gerekse diğer üyelerin yapıcı-katılımcı yaklaşımı ile mümkün olabilir.Bu forum "seviyesizleştiği" anda bize de dükkanı kapatıp gitmek düşer herhalde.Yapıcılığın, yıkıcılığa hakim olmasını diliyor ve sabırla bekliyorum şimdilik...

Diğer yandan sizinde forumun tek yönlü ,"kemalizm" eleştirisi üzerine kurulmuş bir forum olmadığını ,çok çeşitli konular ve tartışmalar içerdiğini farketmenizi beklerim.Bu yine de sizi kısıtlamak anlamında sarfedilmiş bir söz değil,ancak tüm konunun bu minval üzerinde yoğunlaşması tehlikesine dikkat çekmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi yürürlükte bulunan bir kanun var."Atatürk'ü" koruma kanunu.Bu bakımdan Atatürk ile ilgili sarf edilen sözlerin yasal sınırlar içersinde kalması gerekmekte.Aksi takdirde onca emek verdiğimiz forumumuz kapanabilir ve hakkımızda ceza davası açılabilir.Amacımızın partizanlık değil "felsefe ve bilgi" dostluğu olduğunun bir kez daha altını çizeyim.O yüzden "kelime" seçiminde bizi güç duruma düşürmeyen tercihlerde bulunmanızı rica ediyoruz.

Son olarak "kemalizm" ile "faşizm"in aynı şey olmadığını vurgulamak isterim.Faşizm tarihsel ve siyasal olarak çok daha farklı stratejilere dayalı bir anlayış ve yönetim biçimidir.Kemaliz ise demokrasi üzerine kurulmuş bir rejimdir.Milliyetçiliği ise ırkçı olmayan "yurtta sulh cihanda sulh" anlayışına dayalı,yayılmacı olmayan bir milliyetçiliktir.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

23 Eyl 2009, 12:34

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Gökyüzü yazdı:
Sn Vatansız,foruma öncelikle yaptığınız sunumlar ve kullandığınız güzel üslup ile renk kattığınız için teşekkür ederim.Size katıldığımız ve katılmadığımız noktalar olacaktır tabi.Bu noktalarda itirazların "kişisel olmayan" ,okuyanların tartışmadan bilgi ve fikir elde edebileceği tarzda olması benim dileğimdir.Zira forumun kuruluş gayesi pek çok fikir platformunda görülen kısır polemik ve kişisel kavgalara girilmeden bir tartışma ortamının yaşayabileceğini göstermektir.Bu inancımı gerçekleştirebilmem gerek siz gerekse diğer üyelerin yapıcı-katılımcı yaklaşımı ile mümkün olabilir.Bu forum "seviyesizleştiği" anda bize de dükkanı kapatıp gitmek düşer herhalde.Yapıcılığın, yıkıcılığa hakim olmasını diliyor ve sabırla bekliyorum şimdilik...

Merhaba,

Pekala, teşekkürünüzün içten olduğuna inanarak kabulüm de, benim muhatab olmak zorunda bırakıldığım üsluba karşı sessiz kalmanızı nereye koymam gerekiyor?

Hadi işittiğim hakaretleri yedim yuttum diyelim, tartışmaya açmaya çalıştığım konuların içeriğide bu üslub sayesinde hiç ediliyor. Konuyla ilgili tek satır yazı yazmayan, devamlı hakaret eden birine daha ne kadar sessiz kalmamı bekliyorsunuz? Anlaşıp, anlaşamadığımız hususlar olacağını söylüyorsunuz, elbette olacak. Ancak bu üsluba sahip biriyle bırakın anlaşmayı, iletişim bile kurabilmemim mümkün olduğunu hakikaten samimi olarak düşünüyor musunuz? Konu başlığı ile ilgili kelam etmeyen biriyle hangi konuda, neyle anlaşacağım?

Gökyüzü yazdı:
Diğer yandan sizinde forumun tek yönlü ,"kemalizm" eleştirisi üzerine kurulmuş bir forum olmadığını ,çok çeşitli konular ve tartışmalar içerdiğini farketmenizi beklerim.Bu yine de sizi kısıtlamak anlamında sarfedilmiş bir söz değil,ancak tüm konunun bu minval üzerinde yoğunlaşması tehlikesine dikkat çekmek istiyorum.

Elbetteki, karınca kararınca, bilgimin ve kalemimin yettiğince birşeyler karalamaya gayret ettiğim konular var, yeri geldikçe o konulardaki yazılarımı da sizlerle paylaşıp fikir alışverişinde bulunmak isterim. Ancak bu aralar yoğunlaştığım konu kemalizm. Özellikle gençliğin, ya konuların fazla kavramsalaştırılarak konun özünün sulandırılmasından yada bilgi dezenformasyonundan dolayı kafalarının bu konuda çok karıştığını düşünüyorum. Bu sebeple muhteviyatı özetleyip konuyla ilgili kısa öz, anlaşılır birşeyler yazmaya çalışıyorum.

Dediğim gibi yazılarımı paylaşmayı ben de isterim, gönüllü olarak forumunuza üye oldum. Fakat benim için olmazsa olmaz bir konu var, o da üslup. Bu konuda anlaşamazsak, kusura bakmayın ben yokum. Çünkü ben buraya sevgili bulmaya yada arkadaş edinmeye gelmedim. Fikir ve bilgi alışverişinde bulunabileceğimizi düşünerek üye oldum. Bu mümkün olmazsa burda kalmamında bir anlamı olmaz.

Gökyüzü yazdı:
Bildiğiniz gibi yürürlükte bulunan bir kanun var."Atatürk'ü" koruma kanunu.Bu bakımdan Atatürk ile ilgili sarf edilen sözlerin yasal sınırlar içersinde kalması gerekmekte.Aksi takdirde onca emek verdiğimiz forumumuz kapanabilir ve hakkımızda ceza davası açılabilir.Amacımızın partizanlık değil "felsefe ve bilgi" dostluğu olduğunun bir kez daha altını çizeyim.O yüzden "kelime" seçiminde bizi güç duruma düşürmeyen tercihlerde bulunmanızı rica ediyoruz.

Bu kişiye özel saçma kanunu elbetteki çok iyi biliyorum, hatta başımı ağrıtmışlığı da vardır. Ancak forumunuzda yazacak olursam yasal zorunluklar karşısında maksimum özeni göstermeye çalışacağımı bilmenizi isterim.

Gökyüzü yazdı:
Son olarak "kemalizm" ile "faşizm"in aynı şey olmadığını vurgulamak isterim.Faşizm tarihsel ve siyasal olarak çok daha farklı stratejilere dayalı bir anlayış ve yönetim biçimidir.Kemaliz ise demokrasi üzerine kurulmuş bir rejimdir.Milliyetçiliği ise ırkçı olmayan "yurtta sulh cihanda sulh" anlayışına dayalı,yayılmacı olmayan bir milliyetçiliktir.

Daha önceki paragraflarımdan birinde de dediğim gibi, ben bir konu tartışılırken kavramsallaştırarak çok fazla boğmamak adına tanım eşliğinde, yani işin matematiksel formülüyle gitmeyi tercih ederim, dilerseniz öyle yapalım;

Şimdi elimizdeki tanım şu, yani Alman'ın da, İtayan'ın da, Japon'un da ortak paydada buluştuğu faşizm ilkesi ( kendimden alıntılıyorum );

Alıntı:
"Ülkedeki tüm sınıflar tek vucut olmalıdir. Aynı kökten filizlenen oklar yada baltalar ( faskez ) şeklinde betimlenen hareketle beraber sınıf savaşı terkedilip milli vatan savunmasına geçilmelidir çünkü sınıflar arasi çelişki diye bir şeyin zaten olmadigi kabul edilir."

Peki kemalizmin halkçılık ilkesi bizzat Mustafa Kemal tarafından nasıl tanımlanmıştır;

Alıntı:
Türkiye Cumhuriyeti halkını ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil, fakat kişisel ve sosyal hayat için işbölümü itibarıyle çeşitli mesleklere ayrılmış bir toplum olarak görmek esas prensiplerimizdendir. (1923) M. K Atatürk

Kusura bakmayın ama ben bu iki açılım arasında özde hiçbir fark göremiyorum.

Ayrıca da "yurtta sulh, cihanda sulh" sadece bir slogan olarak kalmıştır ( özellikle "yurtta" kısmı ), Örneğin; Mustfa Kemal'in manevi kızı Sabiha Gökçen'in de hava bombardımanına katıldığı Dersim Ayaklanması'nı bastırma harekatında tüm Kurtuluş Savaşı'nda verilenden çok daha fazla ölü vardır.

Neyse, şimdilik yazacaklarım bu kadar. Son paragraflarda da olsa artık konunun özünün az çok konuşulmaya başlamasından yine de memnuniyet duyduğumu bilmenizi isterim.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

23 Eyl 2009, 14:23

Fark görmemenize şaşırdım desem yalan olur. -!-

Eee tarafsız olmadığınızda neyi görmek isterseniz onu görürsünüz elbette. Buna bir tür şizofreni de denilebilir.

Bence siz zahmet edip bir şey karalamayın çünkü kelimenin kaba anlamıyla KARALIYORSUNUZ sahiden.

Başa Dön Başa Dön

23 Eyl 2009, 14:58

Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
 Profil Özel mesaj gönder  
Sn vatansız,faşizm "baskı" hissi uyandıran her durumda kullanılan bir sözcük oldu.Bu sözcüğün kullanımı tarihsel anlamı ile "demokrasiyi" lağvederek kurulan dikta rejimleri ile sınırlıdır.Faşizm üstelik monarşi ile aynı anlama da gelmez.Monarşi 19.yy ın başında bir monarkın olduğu aristokratik sınıfın çıkarlarını kollayan yönetim biçimidir.Kapitalizm ile uyuşmayacak şekilde burjuvazinin hukuki ve ekonomik çıkarlarına hitap etmemesi ve onu kendi yönetsel yapısı içersine yeterince dahil etmemesi nedeni ile devre dışı kalmıştır.

Monarşilerin yıkımları sonrası barışçıl "demokratik ve sosyalist" düzen hayalleri ortaya çıktı.Ancak savaş sonrası yıkımlar ve ekonomilerin gördüğü hasarlar ,savaş tazminatları, halk giderek fakirleşirken bu zor dönemi istismar ederek zenginleşen bir kesim demokrasinin askıya alınarak daha sert tedbirlerin alınması ve savaş yolu ile devletin gücünün ve sınırlarının büyütülmesi hayallerine yol açtı.Toplumsal bu hayallerin sonunda İtalya ve Almanyada nasyonel sosyalist partiler ve liderler ortaya çıktı.Militarzim ,ırk ayrımı,çingene-eşcinsel vb marjinal azınlığın temizlenmesi,güçlü lider ve burjuvazinin elindeki servete el konması faşist sistemlerin alameti farikasıydı.Bu gelişmeler en nihayetinde saldırganca bir dış politika ve sonu hüsran ile biten savaşlar ile sonuçlandı.

Bu durumda Kemalizmi faşist sistemler ile aynı kefeye koyamayız.
  • Zira Mustafa Kemal liderlik gücünü halkı fantasatik başarı ve zaferlere inandırmaya kalkarak kötüye kullanmadı.
  • Maksadı ülkede güçlü bir burjuvazi yaratmaktı,sınıflı bir topluma karşı değildi.Muasır medeniyet seviyesine ulaşmış güçlü,liberal bir ülke düşlemekteydi.Sınıflar ile ilgili yaptığı konuşmalar,SCCB de gerçekleşen devrim taraftarlarına mesaj vermek amacını taşıyordu muhtemelen.
  • Ülke içinde farklı etnik ve dini unsurları yok etmek arzusunda değildi.Onları bir ulus hüviyeti içersinde eşit vatandaşlar halinde görmek istiyordu.Öte yandan azınlıkların ve onların üzerinden hesapları olan yabancı devletlerin Sevr'den kalan bir "imtiyaz" talepleri-hesapları bulunmaktaydı.Dolayısı ile bu konu oldukça hassas bir konu olmuştur.
  • Vatandaşının eğitim seviyesini yükseltmek,kadınların medeni haklarını tam anlamı ile kullanarak toplumsal hayata katılabilmesini sağlamak,sulh içerisinde çağdaş bir yaşam sürmek,sanata ve kültüre önem vermek gibi "iktidara tapan" faşist liderlerin aklına gelmeyecek derecede ilerici fikirlerin sahibiydi.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

23 Eyl 2009, 23:19

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Gökyüzü yazdı:
Sn vatansız,faşizm "baskı" hissi uyandıran her durumda kullanılan bir sözcük oldu.Bu sözcüğün kullanımı tarihsel anlamı ile "demokrasiyi" lağvederek kurulan dikta rejimleri ile sınırlıdır.

Sayın Gökyüzü, bu yukarıda yazdığınız özellik de kemalist rejimde ve kemalistlerde fazlasıyla mevcut, bugün dahi hala "ordu göreve" sloganları atanlar Atatürkçüler. Yani kemalizmin, militarizm destekli demokrasiyi hiçe sayan bir sistem öngördüğünü de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Resim

Gökyüzü yazdı:
[*]Zira Mustafa Kemal liderlik gücünü halkı fantasatik başarı ve zaferlere inandırmaya kalkarak kötüye kullanmadı.
[*]Maksadı ülkede güçlü bir burjuvazi yaratmaktı,sınıflı bir topluma karşı değildi.Muasır medeniyet seviyesine ulaşmış güçlü,liberal bir ülke düşlemekteydi.Sınıflar ile ilgili yaptığı konuşmalar,SCCB de gerçekleşen devrim taraftarlarına mesaj vermek amacını taşıyordu muhtemelen.
[*]Ülke içinde farklı etnik ve dini unsurları yok etmek arzusunda değildi.Onları bir ulus hüviyeti içersinde eşit vatandaşlar halinde görmek istiyordu.Öte yandan azınlıkların ve onların üzerinden hesapları olan yabancı devletlerin Sevr'den kalan bir "imtiyaz" talepleri-hesapları bulunmaktaydı.Dolayısı ile bu konu oldukça hassas bir konu olmuştur.
[*]Vatandaşının eğitim seviyesini yükseltmek,kadınların medeni haklarını tam anlamı ile kullanarak toplumsal hayata katılabilmesini sağlamak,sulh içerisinde çağdaş bir yaşam sürmek,sanata ve kültüre önem vermek gibi "iktidara tapan" faşist liderlerin aklına gelmeyecek derecede ilerici fikirlerin sahibiydi.

1-Birinci maddenizde bir tanım yok, daha önce de söylemiştim, benim yaptığım tarifi beğenmiyorsanız, siz buyrun faşizmi tanımlayın o zaman. Ancak "fantastik hayaller peşinde koşmak" gibi bir tanım, benim adıma faşizmi tarif etmeye yetecek bir tanımlama değildir.
2-İkinci yazdığınız madde kısmen doğru, zaten kemalizmi tek cümleyele tarif etmem istense, "muasır medeniyet için güçlü, merkezi devlet" derim ben. Zaten o dönemim gelişmiş(!) ülkelerine bakarsak tümü de bu şekildedir. Sakatlık bu güçlü merkezi devlet algısına indirgenmiş muasır medeniyet anlayışının hala kemalistlerce
sürdürülebilir birşey gibi sunulmasındandır. Kısmen doğru dedim, çünkü "liberal" diye bir tabir geçiyor yazdığınız maddede, kemalizm için bugünkü anlamıyla liberaldir de diyemeyiz.
3- Dilerseniz bu maddeyi de biraz daha somutlaştıralım;

Örneğin bu söylemlerle mi, etnik ve dini ötekileri kollamayı düşünüyordu Mustafa Kemal ve kemalistler;

Alıntı:
[*]Kanını taşıyandan başkasına inanma! Seçtiğin yöneticilerinin kanındaki cevhere bak. M.K Atatürk.
[*]Yemin ederek size temin ederim ki, bizim milletimizin manevî kuvveti bütün milletlerin manevî kuvvetinin üstündedir. M.K Atatürk.
[*]Milletleri yükselten bu özelliklere bir etken daha ilâve edelim: İntikam hissi... Milletlerin kalbinde intikam hissi olmalı. M.K Atatürk.
[*]Bu memleket tarihte Türktü, halde Türktür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır. M.K Atatürk.
[*] Bir Türk dünyaya bedeldir. M.K Atatürk.
[*]Muhtac olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur. M.K Atatürk.
[*]Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir. M.K Atatürk.
[*]Türk milleti kahramanlıkta olduğu kadar, istidat ve liyakatte de bütün milletlerden üstündür.
[*]Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegâne millet Türklerdir. M.K Atatürk.

Kaynak; http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster ... 643726FA6B

Dahası da var;

Mustafa Kemal yakın çalışma arkadaşlarını da ırkçı zihniyetten pek uzak insanlardan seçmemiştir, örneğin dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, 19 Eylül 1930 tarihli Milliyet gazetesine verdiği bir demeçte, Kemalist bürokrasinin bu eğilimini şu şekilde dile getiriyordu:

Alıntı:
"Düşüncelerimizi saklama ihtiyacı duymuyoruz: Herkes, dostlar, düşmanlar ve dağlar, bu ülkenin efendisinin Türkler olduğunu bilmelidir. Saf Türk olmayanların, Türk Ana Vatanında sadece bir tek hakları vardır: Hizmetkâr olma hakkı, köle olma hakkı."

Yada yıllarca başbakanlığını yapan İsmet İnönü'nün sözleri;

Alıntı:
"Bu ülkede sadece Türk ulusu etnik ve ırksal haklar talep etme hakkına sahiptir. Başka hiç kimsenin böyle bir hakkı yoktur." İsmet İnönü

Derseniz ki "bu tip veciz(!) sözler dönemim ümmeten millete geçiş sürecinde şarttı, halka gaz vermek için savaş şartlarında söylenmiş sözlerdir bunların tümü, bu çerçevede değerlendirmek lazım" buna da hayır derim, çünkü basit bir gaz vermek olarak kalmakla asla yetinmemiş, sözlerin gereği de yapılıp, ırkçı kanunlarla anayasamız desteklenmişir, zaten ceza yasamız Mussoluni İtalya'sından birebir alınmıştır ancak diğer ülke faşistlerini kıskandıracak kör göze parmak ırkçı kanunlarımız da kemalist Türkiye Cumhuriyetinde mevcuttur, örneğin;

Alıntı:
14 Haziran 1934 tarih ve 2510 sayılı Mecburi İskân Yasası'nda Türk ırkından olmayan ya da ana dili Türkçe olmayan kişilerin durumu, kanunlarda net bir şekilde belirtilmiştir:

1- "Türk ırkından olmayanlar, hükümetten yardım istemeseler bile hükümetin göstereceği yerde yurt tutmağa ve hükümetin izni olmadıkça buralarda kalmağa mecburdurlar." (Madde 7)
2- "Ana dili Türkçe olmayanlardan toplu olmak üzere yeniden köy ve mahalle, işçi ve sanatçı kümesi kurulması veya bu gibi kimselerin bir köyü, bir mahalleyi, bir işi veya bir sanatı kendi soydaşlarına inhisar ettirmeleri yasaktır." (Madde 11)
3- "Türk ırkından olmayanların serpiştirme suretiyle köylere ve ayrı mahalle veya küme teş-kil etmeyecek şekilde kasaba veya şehirlere iskânları mecburdur." (Madde 13)

Son olarak şunu söylemek isterim; hala bu forumda muhatab olmak durumunda bırakıldığım üsluba karşı birşey yapıladığı ve bu konudaki itirazım ciddiye alınmadığı için, bu forumda daha fazla yazmamım bir anlamı kalmamıştır. Bu yazdığım son mesajdır. Sizleri daha fazla rahatsız etmeyeceğim. Başlarınızı gömdüğünüz kumda, yıllardır sizlere dayatılan ezberle beraber mutlu ve mesut olmanızı dilerim.

Hoşçakalın!

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

24 Eyl 2009, 00:03

çaylak üye
çaylak üye
 Profil Özel mesaj gönder  
faşizm eleştirisi yapanların eleştiriye ne kadar tahammülü olduğunun bir örneğini izledik. Vatansız olur, soysuz olur ne olduğu umrumda değil ama bilgi kirliliğinden şikayet edip de bilgi kirliliğinin daniskasını yapmakda ilginç.

Ordu göreve dövizleri ve pankartları açılmışdı Ankara'da. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanlığının düzenlediği Cumhuriyet'in 80. yıl yürüyüşünde açılmıştı bir avuç provakatör tarafından. Kimdi o provakatörler Türk Solu adlı derginin yolladığı elemanlar. İstanbul Üniversitesinde okuyordu hepsi, dönemin İstanbul Üniversitesi rektörü Kemal Alemdaroğlu bu provakatör grubu okuldan uzaklaştırdı, o grup yargı kararıyla geri döndü okula. Dergilerinde Kemal Alemdaroğlu, Doğu Perinçek ve Yalçın Küçük gibi isimlere acımasızca saldırır bu TürkSolu'cular. Peki bugün darbecilikten yargılanan da bu isimler değil mi? Bir tarafta ordu göreve pankartı açanları okuldan uzaklaştıran Alemdaroğlu diğer tarafta provokatör ajanlar. Alemdaroğlu'na mahkemedeki çapraz sorgusunda İstanbul Üniversitesi öğrencisi bu grubun açtığı pankart soruluyo defalarca, yani onlarda önceden ayarlanmış ergenekon operasyonunu düşünerek aralar sokulmuş. Ergenekon tertibinde bir tane TürkSolu üyesi göz altına alındı mı? Ordu Göreve pankartını açanlar bugün ellerini kollarını sallayarak dolaşıyolar, hey vatansızlar siz kimi kandırıyorsunuz.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

24 Eyl 2009, 01:35

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
 Profil Özel mesaj gönder  
Türküm diyebilen herkes Türk'tür. Buna bir engel yok. Vatandaşlığa da geçildikten sonra, herkes eşittir. Burada ırkçılık kesinlikle yok. Cümlelerin bazılarında mecaz bazılarında da meta olarak geçiyor "kan" olgusu.

Başa Dön Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 75 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz